Milé děti milí rodiče, doba je kvůli koronavirové krizi zvláštní a hlavně chaotická.

Nemůžeme ven a pokud přeci jenom vyjdeme, musí to být v omezeném počtu a s rouškami, za nimiž se stěží poznáváme.

 

Velmi těžce zkoušené jsou v našem městě i školy a především děti – v základních školách, gymnáziu a výjimku netvoří ani škola naše, základní umělecká. Pokud ale umím posoudit, ani jedna z rýmařovských škol se rozhodně nemá za co stydět. Podle toho, co mám možnost sledovat, ani jedna škola neztratila ve výuce snad ani jeden den a poskytuje svým žákům a studentům to maximum, co je v dané chvíli možné (a mnohdy snad i víc). A vzhledem k tomu, že učitelé, jako lidé vnímaví a hlavně schopní vlastního rozvoje, se sami neustále učí a rozvíjejí, je ono maximum každým dnem výš a výš.

 

Na jaře jsme v základní umělecké škole chvíli tápali a hledali jsme metody, jak naše žáky vzdělávat v situaci, na niž jsme nebyli nikdo připravení. Sami jsme se museli mnoho věcí naučit a věřte, že to nebylo lehké. Dnes, v podstatě po roce fungování naší školy v online prostředí, s veškerou vážností prohlašuji, že naše škola nejenom funguje, ale funguje v podstatě ve stejné kvalitě, jako bychom se s dětmi setkávali ve škole. Netvrdím, že se netěšíme, až se školy zase otevřou a my se vrátíme do normálního režimu. Tvrdím ale, že když už nám doba nepřeje a školy jsou zavřené, jsme schopní děti posunovat a rozvíjet v uměleckých oborech v podstatě stejně, jako by k nám do školy chodily. Není to lehké, ale jde to.

Je totiž třeba si uvědomit, co je cílem uměleckého vzdělávání. Děti k nám chodí, aby se naučily hrát na hudební nástroj, zpěv, malovat, tančit, či hrát divadlo. Já ale prohlašuji, že tyto dovednosti nejsou tolik důležité jako to, co je skryté v pozadí – děti se učí vytrvalosti, píli, pravidelnosti, poctivosti, práci v týmu, dochvilnosti. V souvislosti s uzavřením školy pak děti učíme i další kompetence, jako jsou schopnost práce s technikou, s aplikacemi, bezpečnost na internetu, pohyb ve virtuálním prostředí, prezentace ve virtuální realitě …

 

Je naprosto patrné, že se nám společně daří udržet vysokou kvalitu uměleckého vzdělávání pro děti v Rýmařově i v Břidličné. Musím upřímně poděkovat všem, kteří se o to zasloužili a stále zasluhují – svým kolegům učitelům, dětem, ale i rodičům a celé rýmařovské veřejnosti. Zvláštní poděkování patří i našemu zřizovateli, Moravskoslezskému kraji a také vedení města Rýmařov, kteří nás v této nelehké době podporují, jak je to jenom možné.

Kdo by se chtěl přesvědčit, jak skvěle probíhá život naší školy koronaviru navzdory, ať klikne na některý z následujících odkazů nebo ať sleduje Facebookovou stránku naší školy:

 

Milí rodiče a milé děti, přestože v ZUŠ Rýmařov doufáme, že se s vámi brzo uvidíme tváří v tvář, musím uznat, že vidím, jak nám škola roste pod rukama a hlavně jak se covidu natruc naše děti rozvíjejí přesně tak, jak všichni společně chceme. Moc za to všem děkuji!

 

Jiří Taufer, ZUŠ Rýmařov